JL Audio MHD900/5-24V
JL Audio HD Series Class D 5-Channel Full-Range Marine System Amplifier
No reviews yet Write a Review
SKU:
MHD900/5-24V
30 days Free Ground Shipping Inside the US within 48 hours
30 days Free Exchanges Guarantee
30 days Money-Back Guarantee if you are not satified
1 year Manufacture Warranty
We are a JL Audio authorized dealer so you get up-to-date, fully warrantied products.
What's Inside?
•Full-Range Marine System Amplifier
•Owner's manual
Premium And Sound Quality
Single Cycle Control Switching Design
Using JL Audio's Single Cycle Control switching design and R.I.P.S technology, the MHD900/5-24V delivers 100 W x 4 to its four main channels, plus a very meaty 500W to its subwoofer channel. Thanks to R.I.P.S., high power can be delivered over a wide range of load impedances, while the tight power supply regulation keeps distortion down, maximizing sound quality. This marine amplifier features white and gray powder-coat finishes, a gasketed cover for the controls and stainless steel hardware for durability in the marine environment.
Designed For Operation
This amplifier is designed for operation in vessels with 24 volt, negative-ground electrical systems. Use of this product in vessels with positive ground and/or voltages other than 24 V may result in damage to the product and will void the warranty.
Brand JL Audio
RMS Power Output (Watts x Channels) 100 W x 4 + 500 W x 1
Frequency Response (Main Channels) 12 Hz - 28 kHz (+0, -1dB)
Frequency Response (Subwoofer Channel) 12 Hz - 10 kHz (+0, -1dB)
S/N Ratio, referred to highest rated power (Main Channels) >108.5 dB below rated power (A-weighted, 20 Hz - 20 kHz noise bandwidth)
S/N Ratio, referred to 1 W (Main Channels) >88.2 dB (A-weighted, 20 Hz - 20 kHz noise bandwidth)
Damping Factor @ 4 ? >400 / 50 Hz
Damping Factor @ 2 ? >200 / 50 Hz
THD+N @ Rated Power (Main Channels) <0.03% @ 4 ?
THD+N @ Rated Power (Subwoofer Channel) <0.05% @ 4 ?
Input Voltage Range @ RCA Inputs Switchable from 200 mV - 2 V RMS (Low) to 800 mV - 8 V RMS (High)
Min.Copper Power / Ground Wire Gauge Accepts up to 4 AWG wire
Fuse Rating 30 A (AFS, AGU or MaxiFuse™)
Height (H) 1.93 in / 49 mm
Width (W) 10.74 in / 273 mm
Depth (D) 7.85 in / 199 mm
Net Weight 6.85 lb / 3.11 kg
Filter Mode(s): Channels 1 & 2 (front) High-Pass only
Filter Slope(s): Channels 1 & 2 (front) 12/24 dB/octave
Filter Frequency Range: Channels 1 & 2 (front) 50 Hz - 500 Hz
Filter Mode(s): Channels 3 & 4 (rear) High-Pass only
Filter Slope(s): Channels 3 & 4 (rear) 12/24 dB/octave
Filter Frequency Range: Channels 3 & 4 50 Hz - 500 Hz
Filter Mode(s): Subwoofer Channel Low-Pass only
Filter Slope(s): Subwoofer Channel 12/24 dB/octave
Filter Frequency Range: Subwoofer Channel 50 Hz - 500 Hz
Detented, Calibrated Filter Freq. Potentiometers Yes
Filter Defeat Function Yes
Infrasonic Filter: Subwoofer Channel 30 Hz, Defeatable