JL Audio MHD600/4-24V
JL Audio HD Series Class D 4-Channel Full-Range Marine Amplifierf for 24V Systems
No reviews yet Write a Review
SKU:
MHD600/4-24V
30 days Free Ground Shipping Inside the US within 48 hours
30 days Free Exchanges Guarantee
30 days Money-Back Guarantee if you are not satified
1 year Manufacture Warranty
We are a JL Audio authorized dealer so you get up-to-date, fully warrantied products.
What's Inside?
•600 W Full-Range Marine Amplifier
•Owner's manual
Multi-channel Powerhouse
This compact, multi-channel powerhouse employs JL Audio's Single-Cycle Control switching design and R.I.P.S. technology to deliver 150 W x 4 or 300 W x 2. Tight power supply regulation keeps distortion down and maximizes sound quality.The MHD600/4-24V is the ideal satellite amplifier, delivering huge dynamics with pristine resolution.
White And Gray Powder-coat Finishes
It can also be deployed, on its own, as a very capable 3-channel system amplifier with 150W x 2 to the satellites and 300W x 1 to a subwoofer system. This marine amplifier features white and gray powder-coat finishes, a gasketed cover for the controls and stainless steel hardware for durability in the marine environment.
Brand JL Audio
RMS Power Output (Watts x Channels) 150 x 4
S/N Ratio, referred to highest rated power >110 dB (A-weighted, 20 Hz - 20 kHz noise bandwidth)
S/N Ratio, referred to 1 W >88.2 dB (A-weighted, 20 Hz - 20 kHz noise bandwidth)
Damping Factor @ 4 ? >300 / 50 Hz
Damping Factor @ 2 ? >150 / 50 Hz
THD+N @ Rated Power <0.03% @ 4 ? per Ch.
Input Voltage Range @ RCA Inputs Switchable from 200 mV - 2 V RMS to 800 mV - 8 V RMS
Min.Copper Power / Ground Wire Gauge 4 AWG wire
Fuse Rating 25 A (AFS, AGU or MaxiFuse™)
Height (H) 1.93 in / 49 mm
Width (W) 10.74 in / 273 mm
Depth (D) 7.85 in / 199 mm
Filter Mode(s) Low-Pass or High-Pass
Filter Slope(s) 12/24 dB/octave
Filter Frequency Range 50 Hz - 500 Hz