DS18 SXE-2500.1D/RD
DS18 Monoblock Car Amplifier 2500W Peak (800W RMS) Class D SXE Series with Bass Remote (Red)
No reviews yet Write a Review
SKU:
SXE-2500.1D/RD
30 days Free Ground Shipping Inside the US within 48 hours
30 days Free Exchanges Guarantee
30 days Money-Back Guarantee if you are not satified
1 year Manufacture Warranty
We are a DS18 authorized dealer so you get up-to-date, fully warrantied products.
General Features:
  • Subwoofer Monoblock Amplifier
  • 1 Channel
  • Class D
  • 1 ~ 4 Ohm Stable
  • 1 x 800 Watts @ 1 Ohm
  • Compact Design
Class D 1-Channel Monoblock Car Amplifier 800x1 RMS @ 1-Ohm 2500W
Thanks to its Class D circuit design the SXE-2500.1D seamlessly integrates into any vehicle's custom build, without compromising on its power. Prepare to be blown away by the SXE-2500.1D's staggering performance, delivering 800W at 1-ohm, 600W at 2-ohm, and 300W at 4-ohm. These power settings are guaranteed to supercharge any custom build, leaving you with a smile that stretches from ear to ear.
Brand DS18
Class Digital
Amplifier Type Monoblock Subwoofer
Channels 1
Peak Power 2500W
RMS Power @ 4 Ohm/14.4V 350W
RMS Power @ 2 Ohm/14.4V 600W
RMS Power @ 1 Ohm/14.4V 800W
Minimum Impedance 1 Ohm
Operation Voltage 10 - 15V
Frequency Response 20Hz - 500Hz
Signal/Noise Ratio >90dB
Low Pass Filter 50Hz - 250Hz
High Pass Filter N/A
Subsonic Yes
Subsonic Frequency 10 - 55Hz
Efficiency @ 4 Ohm 0.8
Damping Factor 140
THD % 0.05
Input Sensitivity 0.2V - 6V
X-Over Filter Range 50-250Hz
Bass Boost Range 0 - 18dB
Bass Boost Frequency 50Hz
Phase Selector 0-180
High Level Input NO
Selectable X-Over Fixed LPF
Led Indicator Power/Protect/Clip
Voltage Input Protection Yes (16.5v)
Clipping Protection Yes
Thermal Protection Yes
Cooling Fan NO
Speaker Output Size 12GA
Power Input Size 4GA
Fuse Rating 40A x 2