DS18 SXE-2000.4D/RD
DS18 4 Channel 2000W Peak (640W RMS) Class D SXE Series Car Amplifier
No reviews yet Write a Review
SKU:
SXE-2000.4D/RD
30 days Free Ground Shipping Inside the US within 48 hours
30 days Free Exchanges Guarantee
30 days Money-Back Guarantee if you are not satified
1 year Manufacture Warranty
We are a DS18 authorized dealer so you get up-to-date, fully warrantied products.
General Features:
  • Full Range Amplifier
  • 4 Channel
  • Class D
  • 2 ~ 4 Ohm Stable
  • 4 X 100 Watts @ 4 Ohm
  • Compact Design
Thanks to its Class D circuit design the SXE-2000.4D seamlessly integrates into any vehicle's custom build, without compromising on its power. Prepare to be blown away by the SXE-2000.4D's staggering performance, delivering 320W x 2 CH bridged at 4-ohms, 160W x 4 CH at 2-ohms, and 100W x 4 CH at 4-ohms. These power settings are guaranteed to supercharge any custom build.
Brand DS18
RMS Power @ 4 ohms 100 watts x 4 channel
RMS Power @ 2 ohms 160 watts x 4 channel
Bridged RMS Power 320 watts x 3 channel
Series SXE Series
Amplifier Class D
Number of Channels 4-Channel
THD at Rated RMS Power 0.001
Speaker Level Inputs No
Preamp Outputs No
Built-in Crossover Low-Pass (LP), High-Pass (HP), Full (AP)
High-Pass Crossover Frequency 40 - 2000 Hz
Low-Pass Crossover Frequency 40 - 2000 Hz
Signal-to-Noise Ratio 90 dB
Channel Separation 60 dB
Total Peak Power Output 2000 watts
Total RMS Power Output 640 watts
Maximum Input Gauge Size 4 AWG
Minimum Impedance Unbridged 2 ohm
Minimum Impedance Bridged 4 ohms
Frequency Response 10 - 20000 Hz
Remote bass/level controller No
Fuse Rating 40A x 1