Kicker LX1650.1 (51LX1650.1)
Kicker 200W Peak (1650W RMS) Class D LX Series Monoblock Car Amplifier with Smart Bass
No reviews yet Write a Review
SKU:
51LX1650.1
30 days Free Ground Shipping Inside the US within 48 hours
30 days Free Exchanges Guarantee
30 days Money-Back Guarantee if you are not satified
1 year Manufacture Warranty
We are a Kicker authorized dealer so you get up-to-date, fully warrantied products.
What's Inside?
  • 51LX1650.1
  • LX Mono Customer Information Card
  • LX Remote Control with Cable
  • Mounting Hardware
  • 3mm Hex Key
  • Power Wire Cable Chart
  • High level Input Harness (CEA Color Standard)
From the Ground Up
  • Monitor and adjust with the included LXRC Dash Remote
  • Class-D design for lower current draw, longer playing times, and lower operating temperatures
  • Gain-match LEDs show you perfect gain setting
  • KickEQ+™ parametric bass boost 0–6dB
  • Customize the appearance with reversible center panel and choice of 11 RGB LED accent colors
  • Equipped with FIT+™ technology, accepting low- and high-level signals up to 40V, with differential inputs designed to eliminate unwanted noise for crystal-clear sound
Comes with the LX REMOTE CONTROL (LXRC)
  • Dynamic fingertip dash remote of bass level adjustment
  • Displays battery voltage in fuel-gauge-style readout
  • Control of its RGB LED brightness
  • Output clipping indicator to prevent distortion and protect your system
  • Cable Length – 19.75 feet (6m) RJ45 cable
Brand Kicker
Channels 1
Power (@14.4V, <1%THD+N) 4? 550W x 1
Power (@14.4V, <1%THD+N) 2? 1000W x 1
Power (@14.4V, <1%THD+N) 1? 1650W x 1
Dynamic Power (@14.4V, <10%THD+N) 1? 2200W
Lowest Rated Impedance 1?
Signal to Noise Ratio (CEA) 1W >-75dB
Signal to Noise Ratio Rated Power >-95dB
CMRR 50Hz -40dB
Input Impedance >20k?
Frequency Response 10Hz - 160Hz
Variable LoPass Filter 24dB / Octave LR 40Hz - 160Hz
Variable Subsonic Filter 24dB / Octave LR 10Hz - 80Hz
KickEQ+™ Variable Bass Boost 0dB - 6dB
KickEQ+™ Variable Center Frequency 20Hz - 80Hz
KickEQ+™ Variable Bandwidth 1 - 5
Standby Current (Remote Off) <2mA
Idle Current (Remote On) <3A
Current Draw (Rated Power) <150A
Remote Gain Attenuation (LXRC Included) -26dB - 0dB
Low Level Input Sensitivity 125mV - 5V
High Level Input Sensitivity 1V - 40V
Under Voltage Protection 6.5V (warning at 10.5V)
Over Voltage Protection 16.5V (warning at 16V)
Active Thermal Management >75°C