Kicker LX1300.7 (51LX1300.7)
No reviews yet Write a Review
SKU:
51LX1300.7
30 days Free Ground Shipping Inside the US within 48 hours
30 days Free Exchanges Guarantee
30 days Money-Back Guarantee if you are not satified
1 year Manufacture Warranty
Watch Sean's Video Review of The Kicker LX1300.7 (51LX1300.7)
We are a Kicker authorized dealer so you get up-to-date, fully warrantied products.
What's Inside?
• 51LX1300.7
• LX Multi-Channel Customer Inforamtion Card
• LX Control Center
• LX Remote Control with Cable
• Mounting Hardware
• 3mm Hex Key
• Power Wire Cable Chart
• High level Input Harness (CEA Color Standard)
• Information sheet
From the Ground Up
  • Incrementally dial in entire system with the included LX Control Center
  • Monitor and adjust sub section with the included LXRC Dash Remote
  • Class-D design for lower current draw, longer playing times, and lower operating temperatures
  • Gain-match LEDs show you perfect gain setting
  • Customize the appearance with reversible center panel and choice of 11 RGB LED accent colors
  • Equipped with FIT+™ technology, accepting low- and high-level signals up to 40V, with differential inputs designed to eliminate unwanted noise for crystal-clear sound
Comes with the LX CONTROL CENTER (LXCC)
  • Parametric Bass Boost: 0-6dB with adjustable center frequency and Q for the sub channel
Brand Kicker
Channels 7
Power (@14.4V, <1%THD+N) (Amp 1 & 2) 4Ω Stereo 125W x 4
Power (@14.4V, <1%THD+N) (Amp 1 & 2) 2Ω Stereo 150W x 4
Power (@14.4V, <1%THD+N) (Amp 1 & 2) 4Ω Bridged 250W x 2
Power (@14.4V, <1%THD+N) (Amp 3) 4Ω Stereo 65W x 2
Power (@14.4V, <1%THD+N) (Amp 3) 2Ω Stereo 65W x 2
Power (@14.4V, <1%THD+N) (Amp 3) 4Ω Bridged 130W x 1
Power (@14.4V, <1%THD+N) 4Ω Mono 300W x 1
Power (@14.4V, <1%THD+N) 2Ω Mono 550W x 1
Power (@14.4V, <1%THD+N) 1Ω Mono 700W x 1
Dynamic Power (@14.4V, <10%THD+N) 4Ω Bridged + 1Ω Mono 1500W
Lowest Rated Impedance - (Amp 1, 2 & 3) 2Ω Stereo / 4Ω Bridged
Lowest Rated Impedance - (Sub)
Signal to Noise Ratio (CEA) 1W >-75dBZ
Signal to Noise Ratio Rated Power >-95dB
Channel Seperation (Rated Power) FR 1000Hz >55dB
CMRR (Amp 1 & 2) 1000Hz -40dB
CMRR (Sub) 50Hz -40dB
Input Impedance >20kΩ
Frequency Response (Amp 1, 2 & 3) 20Hz - 20kHz
Frequency Response (Sub) 10Hz - 160Hz
Variable HiPass Filter (Amp 1, 2 & 3) 12/18/24BW 12/24LR 20Hz - 5kHz
Variable LoPass Filter (Amp 1, 2 & 3) 12/18/24BW 12/24LR 40Hz - 5kHz
Variable BandPass Filter (Amp 1, 2 & 3) 12/18/24BW 12/24LR 20Hz - 5kHz
Variable LoPass Filter (Sub) 12/18/24BW 12/24LR 40Hz - 160Hz
Variable Subsonic Filter (Sub) 12/18/24BW 12/24LR 10Hz - 80Hz
KickEQ+™ Variable Bass Boost (Sub) 0dB - 6dB
KickEQ+™ Variable Center Frequency (Sub) 20Hz - 80Hz
KickEQ+™ Variable Q (Sub) 1 - 5
Standby Current (Remote Off) <2mA
Idle Current (Remote On) <3A
Current Draw (Rated Power) <150A
Remote Gain Attenuation (LXRC Included) -26dB - 0dB
Low Level Input Sensitivity 125mV - 5V
High Level Input Sensitivity 1V - 40V
Under Voltage Protection 6.5V (warning at 10.5V)
Over Voltage Protection 16.5V (warning at 16V)
Active Thermal Management >75°C