Kicker 51KPX5001
Kicker KPX Series 500-Watt Sub Amplifier
No reviews yet Write a Review
SKU:
51KPX5001
30 days Free Ground Shipping Inside the US within 48 hours
30 days Free Exchanges Guarantee
30 days Money-Back Guarantee if you are not satified
1 year Manufacture Warranty
We are a Kicker authorized dealer so you get up-to-date, fully warrantied products.
What's Inside?
• 500W Class D Monoblock Subwoofer Amplifier
• Owner's Manual
Precision Tuning, Ultimate Protection, Seamless Connectivity!
Unleash the Depths with Class D Amplifiers
Brand Kicker
MODEL 51KPX5001
White Paper 51KPX5001-wp.pdf
Power (watts/ch), 1 Ohm Mono 500x1
Power (watts/ch), 2 Ohm Mono 300x1
Power (watts/ch), 4 Ohm Mono 150x1
**Dynamic Power (watts) 750
Frequency Response (Hz, +0/-3dB) 10-160
Crossovers 40-160Hz variable lo-pass, 24dB/octave
KickEQ Bass Boost selectable 0/+6dB, centered at 40Hz