Kicker 48KMA6006
Kicker 100W x 6 RMS KMA Series 600W Max Power 6-Channel Weather-Resistant Marine Amplifier
No reviews yet Write a Review
SKU:
48KMA6006
30 days Free Ground Shipping Inside the US within 48 hours
30 days Free Exchanges Guarantee
30 days Money-Back Guarantee if you are not satified
1 year Manufacture Warranty
We are a Kicker authorized dealer so you get up-to-date, fully warrantied products.
What's Inside?
• 6-Channel Marine Amplifier
• (2) 3/8" screws
• (4) 3/4" screws
• KMBLC Remote bass level control
• 19.5' Remote cable (RJ-11 connectors on both ends)
• Allen key
• Owner's Manual
KMA Amplifiers
Top Tech
Tuned
In The Zone
Big Bump
Brand Kicker
RMS Power Output (Watts x Channels) 50 x 6
Frequency Response at Rated RMS Power 10Hz-20k Hz
THD at Rated RMS Power N/A
Signal to Noise Ratio 95 dB
Amplifier Class D
Low-Pass Crossover Frequency 50Hz-200Hz
Low-Pass Slope (dB/octave) 12dB/octave
High-Pass Crossover Frequency 50Hz-200Hz
High-Pass Slope (dB/octave) 12dB/octave
Input Voltage N/A
Peak Power Output (Watts x Channels) N/A
Power at 2 Ohms (Watts x Channels) 100 x 6
Bridged Power (Watts x Channels) 200 x 3
Minimum Impedance Bridged 4
Minimum Impedance Unbridged 2
Bass Boost 0-6 dB
Bass Boost Frequency 40 Hz