Kicker 46CXA12001t
Kicker 1200W x 1 RMS CX Series Mono Subwoofer Amplifier
1 review Write a Review
SKU:
46CXA12001t
30 days Free Ground Shipping Inside the US within 48 hours
30 days Free Exchanges Guarantee
30 days Money-Back Guarantee if you are not satified
1 year Manufacture Warranty
We are a Kicker authorized dealer so you get up-to-date, fully warrantied products.
What's Inside?
• Monoblock Amplifier
• (2) Vertical mounting brackets
• (4) 3/4" screws
• Owner's Manual
Powerful Subwoofer Amplifier
A small but powerful subwoofer amplifier, the Kicker 46CXA1200.1T is a one-ohm stable amplifier, allowing it to deliver an impressive 1,200 Watts of continuous power output at the said impedance. It can also produce a power output of 600 Watts RMS at 4 ohms and 1,200 Watts RMS at 2 ohms, thanks to its Class-D amplifier design.
Power Handling
The Kicker 46CXA1200.1T has a frequency response of 25 up to 200 Hz, allowing it to have a deep and extensive low-frequency response, so you can get a tight and articulate bass output from your car's audio system. It also has a sensitivity rate of 95 dB, which means that it won't have any issues going loud, as it only comes with minimal distortion.
Comes with Kicker's Fail-Safe Integration Technology Plus
The Kicker 46CXA1200.1T subwoofer amplifier comes with Kicker's Fail-Safe Integration Technology Plus, which protects it from noise, so you can get the clean and clear bass output you deserve. It has a variable bass boost of up to 6 dB at 40 Hz to give you more bass if you feel that your subwoofer's low-frequency output is still lacking.
Fixed Subsonic Filter
The Kicker 46CXA1200.1T has a variable low-pass filter from 50 to 200 Hz, so you can shape the amplifier's low-frequency response to your liking, giving you a more defined bass output. Lastly, it also comes with a fixed subsonic filter to protect your subwoofer from getting damaged.
Brand Kicker
RMS Power Output (Watts x Channels) 600 x 1
Peak Power Output (Watts x Channels) 2400 x 1
Power at 2 Ohms (Watts x Channels) 1200 x 1
Minimum Impedance Unbridged 1
Minimum Impedance 1
Best Frequency Response 25-200 Hz
THD at Rated RMS Power 0.01
Signal to Noise Ratio 70 dB
Bridged Power (Watts x Channels) N/A
Minimum Impedance Bridged N/A
Input Voltage 14.4v
Amplifier Class D
Low-Pass Crossover Frequency 50-200 Hz
Low-Pass Slope (dB/octave) 12 dB/octave
High-Pass Crossover Frequency N/A
High-Pass Slope (dB/octave) N/A
Bass Boost 0-6 dB
Bass Boost Frequency 40 Hz
Fan Cooled No
Fuse Rating 100
Speaker Level Inputs Yes
Preamp Outputs 2
Width (inches) 12.625
Height (inches) 2.375
Depth (inches) 6.75
Parts Warranty 1 Year
Labor Warranty 1 Year
1 Review
  • 5
    This amp has some power
    Posted by Jeff on 23rd Apr 2024
    Pushing 2 Kicker 12” L7Ts in a sealed box and they’re hitting super hard.