JL Audio CF-275SMT
JL Audio Custom fit 2.75" component midtweeters - fits select Ram, Toyota, Chevy and GM models
No reviews yet Write a Review
SKU:
CF-275SMT
30 days Free Ground Shipping Inside the US within 48 hours
30 days Free Exchanges Guarantee
30 days Money-Back Guarantee if you are not satified
1 year Manufacture Warranty
We are a JL Audio authorized dealer so you get up-to-date, fully warrantied products.
JL Audio CF-275smt 2.75" Custom Fit Component Midtweeters with Crossovers – Pair
Key Features
  • Custom-fit 2.75" component midtweeter system
  • Includes two 2-3/4" midtweeters
  • External 2-way in-line crossovers included
  • 4-step level adjustment for mid and high frequencies
  • Designed for select Ram, Toyota, Chevy, and GM vehicles
  • High-temperature glass-filled polymer frame
  • Insert-molded terminals for secure connections
  • OEM mid-tweeter adapter rings included
  • Fine mesh grilles included
  • Plug-and-play style installation
Performance Specifications
  • Speaker Size: 2.75"
  • Configuration: Component midtweeter system
  • RMS Power Handling: 25 – 75 Watts
  • Maximum RMS Wattage: 40 Watts
  • Peak Power Handling: 75 Watts
  • Frequency Response: 410 Hz – 20,000 Hz
  • Sensitivity: 86.5 dB
  • Impedance: 4 Ohm
Included Components
  • Two 2.75" component midtweeters
  • Two external crossovers
  • OEM mid-tweeter adapter rings
  • Fine mesh grilles
Construction
  • Insert-molded terminals
  • Compact design for factory locations
Vehicle Compatibility
Designed to fit select:
  • RAM trucks
  • Toyota vehicles
  • Chevrolet models
  • GMC vehicles
Custom adapter rings allow installation in factory mid/tweeter locations.
Why Choose the JL Audio CF-275smt?
Perfect for:
  • Factory speaker upgrade
  • Dash mid/tweeter replacement
  • Component system enhancement
  • OEM fit sound quality upgrade
Brand JL Audio
Sensitivity (1W at 1 meter) 86.5
Sensitivity at 2.83 volts N/A
Frequency Response 410 - 20k Hz
Maximum RMS Wattage 40
Peak Power Handling (Watts) 75
Speaker Size 2.75
Driver Design 1-way
Tweeter Design 2.75" midtweeter