JL Audio 13W7AE-D1.5
JL Audio 13.5" W7 Series Subwoofer with Dual 1.5 Ohm Voice Coils, Anniversary Edition
No reviews yet Write a Review
SKU:
13W7AE-D1.5
30 days Free Ground Shipping Inside the US within 48 hours
30 days Free Exchanges Guarantee
30 days Money-Back Guarantee if you are not satified
1 year Manufacture Warranty
Watch Sean's Video Review of The JL Audio 13W7AE-D1.5
We are a JL Audio authorized dealer so you get up-to-date, fully warrantied products.
What's Inside?
•One 13.5" Dual voice coil subwoofer (attached to an MDF baffle board with 12 Phillips-head screws)
•On-line product registration information
•Owner's manual
Taking the W7 design formula to its highest level
Taking the W7 design formula to its highest level, the 13W7AE offers a staggering linear excursion envelope that exceeds 1.25 inches (32 mm) one-way, along with a suspension capable of over 4-inches of peak-to-peak excursion. Combine that with a piston diameter that is 28% larger than the 12W7AE's, and you have a serious high-performance driver for the most demanding applications. With a 13W7AE, limits simply vanish and amazing sub-bass happens... on all fronts, at any level
Amplifier Power in the 500w - 1500w
JL Audio's most potent subwoofer driver is best used with amplifier power in the 500W - 1500W range and is optimized to operate in a 1.875 cu. ft. (53.1 l) sealed enclosure, or a 2.375 cu. ft. (67.3 l) ported enclosure.
Brand JL Audio
Size 13.5"
Impedance (Ohms) 0.75, 3
Cone Material Polypropylene
Surround Material Polyester foam
Port diameter (inches) N/A
Port length (inches) N/A
Max RMS Power Handling 1500
Peak Power Handling (Watts) 3000
Top Mount Depth (inches) 10.5625
Bottom Mount Depth (inches) N/A
Cutout Diameter or Length (inches) 12.125
Free-Air No
Dual Voice Coil Yes
Sensitivity 86.3 dB at 1 watt
Frequency Response 15 - 200 Hz